Tereza - Cestuj za babku - foto

Kam vyrazit (nejen) s dětmi?

Cestovatelka na mateřské doporučuje, kam vyrazit.

Tereza Schindlerová z Cestujzababku.cz se s námi podělila o své tipy na výlet za architekturou. Tereza o svých četných cestách píše už od roku 2008. S manželem Martinem rádi navštěvují technické památky. V Česku jezdí na tzv. spontánní výlety – bez mobilu, každý s sebou jen 3 věci a tam, co člověk ve frontě na vlakové jízdenky před nimi. Píše recenze na netradiční hotely a radí, jak cestovat s dětmi. Profesí je agilní koučka

_DSC9329

Kinokavárna Aloise Nebela

Kino s kavárnou vyniká nejen svým vzhledem zvenku, ale také interiérem na motivy komiksu Alois Nebel. Jeho spoluautorem je totiž lomnický rodák Jaroslav Rudiš. Kávu a dortík si v létě můžete vychutnat na terase a pak se jít za roh podívat na budovu původního pivovaru. Pivovar dnes nenápadně slouží jako supermarket, ale tradice piva byla v Lomnici nedávno obnovena – Lomnické pivo musíte ochutnat. Zajímavostí je, že před pivovarem byl kdysi místo dnešního autobusového nádraží rybník. To dosvědčují vrby v přilehlém parku.

_DSC9348
KINO_sal_041
IMG_3604

Továrna Mastných

V tomto komplexu budov v Lomnici nad Popelkou tkalci zpracovávali přízi. Já si továrnu pamatuju jen jako opuštěnou budovu. V roce 2012 ji ale koupil Pavel Doležal a začal na ní pracovat. Doporučuju zajít na komentovanou prohlídku, hlavní hala továrny je nádherná. Je to zajímavý příklad industriální architektury 19. století.

IMG_7281
IMG_3637
Projektil Belveder 0103 a web

Bifé Prádelna

Původně to byla obecní pastouška a místní si ji pamatují také jako prádelnu. Zchátralá stavba na Zbraslavi se v roce 2020 dočkala rekonstrukce včetně moderní přístavby. Právě přístavba při příchodu upoutá pozornost svým atypickým tvarem a prosklenými boky. V původní budově mají Skauti klubovnu a v té nové sídlí kavárna – Bifé Prádelna. Svým umístěním hned u vstupu do pěkně upraveného tříúrovňového lesoparku Belveder je to ideální výletní zastávka. 

Projektil Belveder 1527 b web
Projektil Belveder 0996 a web
aIMG_0391

Vodní lanovka

Vodní zdvihadlo na hrázi přehrady Orlík slouží lodím k překonání hráze. Funguje tak, že loď vpluje na vozík, který je pod vodou, a na něm pak překonává výšku 77 metrů. Na hrázi se vozík s lodí otočí o 180 stupňů, to aby se lodi opět ve vodě lépe vyplouvalo. Tato unikátní lanovka měří 277 metrů. Nedaleko odtamtud pak stojí za návštěvu obec Solenice. K vidění jsou zchátralé velkokapacitní budovy, původně ubytovny pro dělníky. Některé později sloužily jako hotely a dnes jsou důkazem zašlé slávy tohoto místa, kam se hojně jezdilo rekreovat.

aIMG_0393
Autor: Šimon Švirák, Tereza Schindlerová
Foto: Tereza Schindlerová, Andrea Thiel Lhotakova, Matěj Bárta, Zbyněk Riedl