Portret_BPN

Jejich fotky změnily pohled na architekturu.
Kdo jsou BoysPlayNice?

Rukopis těchto kluků určitě na první pohled poznáte. Precizní, fascinující, nenapodobitelný. Tak lze charakterizovat fotky od BoysPlayNice, značky, která se zrodila ještě během studentských let zakladatelů a nyní se řadí mezi špičku v branži focení architektury. Tvoří ji duo Martin Tůma a Jakub Skokan. Jak změnili prezentaci architektury v Česku a čím jsou jejich snímky výjimečné?

Během studií v roce 2007 z prvních zakázek vybavili studio v centru Zlína a do nového světa se vrhli po hlavě. Navázali spolupráci s většími pražskými reklamními a produkčními agenturami a po pár úspěšných kampaních se začali naplno věnovat architektuře a designu. 

COMPASS_Bachledka_BoysPlayNice_26

„Když jsme začali fotit architekturu, obrazová prezentace české architektury, zejména ve světovém kontextu, dost pokulhávala. Chtěli jsme posunout obraz současné české i slovenské architektury dál. Včlenit do okruhu zájmu nejen architekturu samotnou, ale i její prezentaci obrazem.

Od začátku spojujeme dvě roviny. První je precizní, profesionální, technické a řemeslné zpracování projektu. Druhá rovina je vytvoření obrazu, který je jedinečný, fascinující, nenapodobitelný. Prezentaci architektury vnímáme jako téma. Téma, které má svá úskalí, kontext a návaznosti. Je to pro nás mikrokosmos, ve kterém se snažíme jít dál a dál.

Proniknout hloub, pojmenovat to, na co narazíme a vytvářet na to řešení. Výsledek je jednak fotografický obraz studia BoysPlayNice, ale také další aktivity, které vznikají jako důsledek pronikání do tématu. Důsledkem je i vznik agentury Linka News,“ objasňuje Martin. 

Formafatal_ArtVillas_ArtVilla_BoysPlayNice_65

Jak jste se dostali na českou nebo dokonce světovou špičku ve fotografování architektury?
Byla nějaká klíčová zakázka?

„Vytrvalost, preciznost a zejména dodržení dvou zmíněných rovin. Naše fotografie mají koncept, jsou výtvarné, ale jsou také reprezentativně popisné. Tím jsou snadno publikovatelné. Jak médii, tak v prezentačních materiálech klientů.

Klíčová zakázka podle mého názoru v tomto oboru, až na malé výjimky, neexistuje. Rádo se to tak vnímá a asi i říká, je to takový zlatý výkřik na sociálních sítích, který třeba přinese pár tisíc lajků… Možná díky bohu za to, jinak by nikdo nikdy nefotil.
Každý dobrý fotograf, kterého znám má za sebou roky dřiny. Dřiny, která je současně i zábava, “ říká jeden ze zakladatelů.

Atelier_Stepan_Dum_NJ_BoysPlayNice_12

Jak dlouho trvají přípravy focení nového projektu?

„Liší se to v závislosti na velikosti a náročnosti daného projektu. Někdy musíš čekat na počasí, jindy žádáš o zábor ulic, o povolení k letu… Jednoduchý projekt lze bez postprodukce zrealizovat za jeden a půl dne. Velký projekt, který má více vrstevnatý kontext, se může připravovat i fotit několik měsíců.

Na místě to už funguje podle předem načrtnutého harmonogramu. Asistent upravuje set-up záběrů, řeší komunikaci se správci nebo majiteli objektu, kontroluje světla. Fotograf se plně koncentruje na záběry. 

Mjolk_Bukovka_BoysPlayNice_05

Improvizujete?

Žádný náš proces není dílem náhody. Když se v obraze děje něco neočekávaného a neplánovaného, je to díky tomu, že jsme tomu vytvořili prostor. Když se věci dějí s přispěním náhody, je to tím, že jí připravíme v obraze místo. 

Aulik&Fiser_KKCG_Borislavka_BoysPlayNice_27

Značka BoysPlayNice je sama o sobě zárukou kvalitní architektury.
Jakými cestami ji ukazujete světu?

„BoysPlayNice se prezentuje tradičními kanály jako web, FacebookInstagram. Před pár lety jsme založili agenturu na komunikaci architektury. Jmenuje se Linka News. Linka má databázi projektů, o kterých informuje přední česká i světová média. Dnes je v databázi Linky asi pět fotografů, projekty tam mají necelé dvě stovky architektů. Díky blízkému propojení Boys a Linky je naším častým kanálem také publikace v různém typu médií. Ročně publikujeme hodně přes tisíc fotografií v médiích po celém světě.

Fotografie výrazně rozhodují o publikovatelnosti projektu. Ve světě je obrovská konkurence dalších projektů, které se ucházejí každodenně o pozornost. Dobrá fotografie ale neznamená jen ukazovat realizaci v nejlepším obraze. Nad dobrou fotografií se vaše pozornost zastaví, zaměří, uklidní. V Lince klademe extrémní význam také na skladbu fotografických setů. Skladba fotografií musí mít svou logiku, dynamiku, plynutí, které odpovídá charakteru sdělované zprávy. Je to jako s textem – jeho strukturu ladíte,“ říká s úsměvem Martin.

L1320804

Vendula Tůmová a Rea Vidović z Linka News

Jsem architekt/majitel místa.
Jak projekt na Linku umístím?

„Jednoduše, přes webové rozhraní nebo mailem do Linky zašlete informace o projektu a alespoň náhledové fotografie. Linka vám pak doporučí, jak vytvořit projektu správnou prezentaci pro různá média, a tedy i různé čtenáře a diváky.

Co je potřeba pro odborná média, co bude zajímat média lifestylová, ale i ta kritická. Projekt pak komunikujeme aktivně celému spektru médií, z jeho příběhu se snažíme vybrat pro každý typ média to podstatné. Architektům ale nabízíme také možnost pasivní komunikace, tedy pouhého zpřístupnění presskitu v databázi – řada českých i zahraničních redakcí databázi pravidelně využívají.
Kritéria pro přijetí jsou kvalitní projekt jakékoli typologie. Inspirativní. Kvalita fotografií je přitom maximálně důležitá. Chceme médiím nabízet vždy jen top materiál.“ 

Kuba&Pilar_JVK_BoysPlayNice

Jaký druh staveb fotíte nejraději?

„Všechny, které jsou dobré. Malé, velké, neviditelné, i ty, na kterých u veřejnosti nezůstává suchá nit.
Nefotíme projekty, které nejsou dobré.“

Petr_Janda_Brainwork_Naplavky_BoysPlayNice_070

Jak vidíte vývoj v české architektuře?

„Dobře,“ uzavírá s úsměvem Martin.

Autor: Šimon Švirák
Databáze současné architektury: Linka News
Foto: BoysPlayNiceBet Orten