Kam na nejlepší rozhledny ve Středních Čechách?

Místa k vyhlížení do krajiny v posledních letech zažívají v Česku obrovský boom. Rozhledny a vyhlídky ve Středočeském kraji se mohou pyšnit nejrůznějšími tvary, příběhy, výhledy a umístěním v krajině. Ve článku naleznete tipy na nejlepší rozhledny ve Středních Čechách od Rare Places.

Rozhledna Romanka

Rozhledna Romanka leží u obce Hrubý Jeseník nedaleko Nymburka a může se pyšnit tím, že je jednou z nejníže položených rozhleden u nás. S její výstavbou se začalo už před dvaceti lety a z té doby taky pochází její jméno. Pojmenována byla podle malé dívenky, která se zájmem chodila během stavebních prací rozhlednu obdivovat. Svou častou přítomností si získala srdce dělníků a při slavnostním otevření ji pokřtili podle dívky. Romanka ční do výšky 26 metrů a díky rovinatému terénu nabízí výhled až na siluety dálných pohoří. Rozhledna je otevřena od dubna do října a vstupné zde činí 20 Kč.

Rozhledna Špulka

Rozhledna Špulka leží na vrcholu kopce Březák v obci Lbosín na Benešovsku. Vyhlídková plošina rozhledny poskytující panoramatické výhled do okolní krajiny je ve výšce 30 metrů, kam cesta vede po 150 schodech.  Dalším prvkem je kromě rozhledny i naučná stezka, jejíž součástí je 21 panelů plných zajímavých informací o regionu. Naučíte se zde vázal uzly, budete namáhat mozek sestavením hlavolamu nebo naplníte své aspirace v hudbě díky jemným melodiím přírodní zvonkohry. 

Rozhledna Máminka-Huť architektury Martin Rajniš

Rozhledna Máminka

Na Krušné hoře stojí 33 metrů vysoká rozhledna ve tvaru trojbokého jehlanu s korouhví na špici. Po dubovém schodišti se na vrchol vede 96 schodů. Kulatou vyhlídku nad nimi chrání před srážkami průhledná membrána. Korouhev na špici se stala symbolem rozhleden od Hutě architektury. Cílem bylo, aby rozhledna působila vzdušně a přitom odolala nevlídným povětrnostním podmínkám. Přirozená krása, přírodní materiály, jednoduchost a lehkost symbolizují tuto stavbu.

Rozhledna na Velké Bukové

Rozhledna se nachází na okraji katastru obce Velká Buková na Rakovnicku. Je poměrně nízká, přesto z jejích 15 metrů můžete obdivovat horizonty malebné krajiny. Stavbaři kvůli rozhledně nechtěli zbytečně zatěžovat přírodu a dopravovat materiály z velké dálky, proto na konstrukci použili modřínové dřevo z blízkých lesů. Rozhledna na Velké Bukové pro veřejnost otevřená od dubna do října s poplatkem 20 Kč při vstupu.

Rozhledna Bohdanka

Rozhledna Bohdanka je s výškou necelých 51 metrů jednou z nejvyšších staveb z dřevěné kulatiny. Skládá se z 10 pater, vyhlídkové plošiny a mohutné střechy. Ze 40 metrů, ve kterých se vyhlídka nachází, má pozorovatel ničím nerušený výhled do celé krajiny pod sebou. Při dobrých povětrnostních podmínkách lze dohlédnout až na hřebeny Krkonoš. K probádání okolních cyklotras vám zde rádi zapůjčí kolo, díky němuž lze objevovat krajinu z jiné perspektivy.

Autor: Šimon Švirák
Zdroje: Kudy z nudy, NaCestu, IDNES
Foto: Aleš Jungmann