Brno z jiné perspektivy

Kam vyrazit, když hledáte víc než památky

Když se řekne Brno, co vás napadne jako první? Vila Tugendhat? A co kdybychom vám řekli, že je toho v Brně k vidění mnohem víc? Město kontrastů, kde se hluboko pod zemí skrývají temné cihlové katedrály a na povrchu se odvíjí příběhy vědců, umělců i svatých. Vybrali jsme místa, která spojuje silná atmosféra, výjimečný architektonický jazyk a zážitek, který stojí za cestu.

Začněme náš výlet do Brna trochu netradičně – kousek za hranicí města, v klidné čtvrti Lesná. Pokud do Brna míříte autem, je to ideální zastávka cestou: tiché místo, které vás naladí na jiný rytmus, a rozhodně stojí za to.

Moderní kostel s kruhovým půdorysem navrhl architekt Marek Jan Štěpán. Místní věřící o něm snili už od roku 1968, ale k samotné realizaci došlo až v letech 2017–2019, a to díky veřejné sbírce, která vynesla přibližně 40 milionů korun.

Součástí areálu je i samostatně stojící věž vysoká 31 metrů, propojená s kostelem nadzemním můstkem. Na jejím vrcholu najdete zvonkohru a vyhlídkovou plošinu s volným přístupem – místo, kde se můžete na chvíli zastavit, rozhlédnout a nadechnout.

Na Janáčkově náměstí v Brně stojí nenápadný pomník věnovaný Adolfu Loosovi – průkopníkovi moderní architektury, který se zde před 150 lety narodil. Betonový objekt tvoří čtyři moduly inspirované Loosovým Raumplanem a zároveň odkazuje na jeho vlastní náhrobek ve Vídni, který si architekt navrhl sám. Pomník tak symbolicky spojuje jeho rodné Brno s místem posledního odpočinku.

Autory památníku jsou sochař Oldřich Morys a architekt Jaroslav Sedlák.

V zahradách augustiniánského opatství v Brně znovu stojí skleník, v němž Gregor Mendel prováděl své slavné genetické pokusy. Prosklená stavba z roku 2023 navazuje na původní objekt z 19. století, zničený vichřicí. Její tvar i konstrukce symbolicky odkazují na Mendelův výzkum.

Architekti Chybik+Krištof vytvořili prostor, který propojuje vědu, víru a přírodu – otevřený, bez bariér a s přirozenou regulací světla i teploty. Skleník dnes slouží jako připomínka génia, který změnil svět.

Zmrzlinárna Ještě Jednu sídlí v historickém domě v centru Brna a propojuje italskou tradici s českým kontextem. Interiér pracuje s odkazy na historii místa – oblouky, klenby a detaily jako nerezové kašny evokují jižanské ulice i starověké Římany.

Přípravna zmrzliny je oddělena sklem, za kterým se odehrává tichá alchymie chutí. Výdejní pult je ústředním prvkem prostoru, zatímco mrazicí box s kelímky láká k tomu vzít si Ještě Jednu i s sebou.

Vodojemy na Žlutém kopci

Historické městské vodojemy v Brně na Žlutém kopci se po rozsáhlé rekonstrukci proměnily v jedinečný podzemní prostor otevřený veřejnosti. Vstupy jsou skryté v terénu, úpravy minimální a citlivé – interiéry zůstaly zachovány, osvětlené tak, aby vynikla jejich monumentální atmosféra.

Nadzemí tvoří klidný park s novou cestní sítí a odpočinkovými zónami. Vstup zajišťuje replika původního domku hlídače s moderní přístavbou. Celý projekt propojuje technickou historii s kulturním využitím a promyšleným veřejným prostorem. Revitalizace probíhala v letech 2021–2023 a stojí za ní studio David Prudík Architekti.

Autorka: Barbora Křížová, barbora@rareplaces.cz
Foto: Alex Shoots Buildings, TIC Brno, BoysPlayNice, Tomáš Picka
Zdroj: LINKA, David Prudík Architekti

Rare Places newsletter

Bojíš se, že přijdeš o ty nejlepší tipy na cestování? Přihlášením si zajistíš, že budeš vědět všechno, co víme my!