Autor: Šimon Švirák
Foto: Kryštof Zika, U/U studio
Mění veřejně přístupná prostranství.
Spojuje je vášeň pro skate. Kdo jsou?
Holky a kluci z ateliéru U/U studio nejsou typičtí architekti, které si každý z nás v hlavě při zmínce tohoto oboru představí. Jejich tým tvoří mladí lidé zapálení do architektury a – skateboardingu. Studio založili po pár projektech pro kamarády, které dělali ve volném času a zjistili, že to, co dělají, lidi baví a z pouhého volnočasového tvoření by se mohla stát profesionální záležitost.
Jak se Vám podařilo spojit skateboarding s architekturou?
„Tím, že skejtáci využívají pro svoje triky nejraději veřejná prostranství jako jsou náměstí, parky a ulice, jsou zároveň i dobrými architekty a ani o tom nemusí vědět. Městem žijí a vědí, jak ho používat. Rozumí povrchům, detailům. Poté to už k architektuře není daleko. Založení U/U Studia předcházela touha zlepšit veřejný prostor v Čechách. Chtěli jsme sem přinést to, co jsme viděli v zahraničí během našeho cestování se skateboardem pod paží,“ říká jeden ze zakladatelů ateliéru Martin Hrouda.
A co vlastně ta tajemná písmenka „U/U“ pod sebou skrývají?
„Znamenají toho hodně a zároveň nic. Každý si v tom může najít to, co potřebuje“, dodává Martin a nechává prostor fantazii každého z nás.”
Jaká byla Vaše první zakázka? Jak jste se k ní dostali?
„Naše první zakázka byl volnočasový areál v Čakovicích. Na webu městské části byla vyhlášena participace občanů, co s určenou lokalitou. Vyhrály to možnosti jako skatepark, basketball hřiště a místo pro piknik. Tak jsme sami napsali starostovi, že mu s tím umíme pomoct a první spolupráce byla na světě.
Když přijímáme novou zakázku, vždy musíme věřit, že veřejnému prostoru prospěje a musí nám to dávat smysl. Pak se můžeme od masy odlišit tím, že dáváme všem projektům maximum energie. Snažíme se navrhovat co nejvíce hravý a otevřený prostor určený pro všechny. K architektuře máme respekt. Je to krásná, ale za to velmi zodpovědná a náročná profese.“
Čím jste Česko, případně další země, dosud obohatili?
“Podařily se nám zrealizovat projekty v Praze jako Čakovice, Satalice, Výstaviště, Vltavská, ve Slaným, v Žamberku a v Bratislavě.
Tím, že navrhujeme veřejné prostranství, tak nemáme jen jednoho klienta jako třeba u rodinného domu, ale máme jich tisíce. Už jsme pochopili, že se naše návrhy nemohou zavděčit všem, ale celková zpětná vazba je vesměs velmi pozitivní. Byli bychom rádi, aby širší veřejnost naše projekty nevnímala pouze jako skatepark, ale jako komplexní prostranství pro lidi.“
Jaké jsou vize do budoucna?
„Rozhodně chceme pokračovat v tom, co děláme – zlepšovat veřejný prostor. Myslím, že máme stále co na práci. Tu nám ale občas komplikují státní správa a úřady. Mladší lidé nám většinou rozumí víc a vysvětlovat benefity našich projektů lidem, kteří jim ze začátku nevěří, je sem tam vysilující. Přesto dokážeme najít společnou řeč.“
Máte na webu mnoho vizualizací. Můžete poodhalit místo, které spatří v nejbližší době světlo světa?
„V současnosti se staví v Praze v Řeporyjích a v Českých Velenicích a dalších naše projekty by se měly rozjet co nejdříve.“
Nejodváženější realizace?
“Naše nejodvážnější je Vltavská. Tam bylo ze začátku takových překážek, že stále nemohu uvěřit, že se to povedlo a jsem za to velmi rád.“
Co doporučujete našim fanouškům navštívit?
„Krásná je Kodaň, Barcelona a u nás bývalý Stalinův pomník na Letné,“ uzavírá Martin.
Zaujali Vás mladí architekti z U/U Studia? Vyjdete se prozkoumat některé z jejich staveb v po Česku i na Slovensku klidně se skatem pod paží a s hashtagem #jsemvrareplaces sdílejte své zážitky s komunitou!