MILE1-b

Procházka za nevšední architekturou

MILE magazin, vydání 19

Cestovat lze za ledasčím. Za vytouženým odpočinkem, za průzračným mořem, za ostrým horským vzduchem, za lahodným jídlem. Za poznáním jiných kultur a krajin. Za architekturou po Česku můžete cestovat s průvodcem Rare Places, který v kapesním provedení a špičkové grafické úpravě nabízí 136 tipů na návštěvu nevšedních architektonických míst. Formátem drobná publikace je rozdělena podle krajů, nechybí ani mapky s vyznačením jednotlivých míst pro snazší orientaci. Otevřete náhodně a vyrazíte, nebo si výlet pečlivě naplánujete předem? Ať tak, či onak, čekají vás nezapomenutelné zážitky. Vyrážíme!

Hlídka na Stráži

Vyhlídkový lesopark Hlídka na Stráži je ideálním místem, kde strávit krásné odpoledne s rodinou i s přáteli. Stačí pohodlné oblečení, vhodná obuv, malá svačina a hurá do Krkonoš. Můžete vyrazit ráno i večer, pěšky nebo na kole. Jakmile dorazíte do cíle, budete odměněni úchvatným výhledem. Příběh projektu Hlídka na Stráži se začal psát v roce 2014. Architekti ze studia Mjölk navrhli sérii drobných zastavení na vrchu Stráž, který je součástí hřebene vlnícího se nad Rokytnicí nad Jizerou. Vrch Stráž byl jedním z míst, kde se při vpádu nepřátelských vojsk posílaly za pomoci ohně a kouře signály o nepříteli překračujícím hranici naší země. Vyhlídky jsou umístěny v různých prostředích a nabízejí pestré výhledy do okolní krajiny, stromů či borůvčí. Přibližují návštěvníkům nejen perspektivu vzdálených horských hřebenů, ale také intimitu lesního prostředí.

Rozhledna Salaš

Rozhledna ční v obci Salaš nedaleko Uherského Hradiště. Její neobvyklý tvar vychází ze šťastného čísla – dvou do sebe zakleslých sedmiček. Můžete si vybrat, ze které sedmičky se budete kochat výhledem na Chřiby a Bílé Karpaty. Každá sedmička totiž tvoří jednu vyhlídkovou plošinu ve výškách 15 a 20 metrů. Ocelová konstrukce je z vnější části pokryta dřevem ze severské borovice. Vnitřní část je odkrytá, aby si návštěvníci mohli prohlédnout unikátní konstrukci, která rozhlednu drží. Při výletu do přírody přijde vhod zastřešený altán s ohništěm kousek od rozhledny. Rozhledna je svým návštěvníkům přístupna po celý rok a bezplatně. Nejlepší cesta k ní vede po zelené trase z obce Salaš, která měří asi jeden kilometr a vede kopcovitým terénem. 

Vinařství Lahofer

Není nic lepšího než degustovat vína tam, kde se vyrábějí. Další zastávkou je proto architektonický skvost uprostřed rozsáhlých vinohradů. Tak by se dalo charakterizovat Vinařství Lahofer nedaleko Znojma, vinařství s letním amfiteátrem a unikátní vyhlídkovou střechou. Degustovat můžete buď v moderním sklepě s designovým barem, na terase vinného hrádku mezi vinohrady s výhledem na Rakousko, nebo v intimním sklepě mezi dubovými sudy a betonovými tanky. Budova navržená architekty Chybík a Krištof je pomyslně rozdělena do linií v šířce jednoho řádku vína. Objekt má hned několik využití. Přes samotnou výrobu vína, reprezentativní centrum, administrativní prostory společnosti až po zázemí k pořádání společenských událostí. 

Archeopark Pavlov

Když už budete na jižní Moravě, nesmíte opomenout další unikátní stavbu, která se může chlubit nejen unikátní architekturou, ale i nalezištěm mamutích kostí. Archeopark v obci Pavlov poblíž nádrže Nové Mlýny je jedinečné archeologické muzeum v Jihomoravském kraji. Nápad na jeho realizaci vznikl již v roce 2003 a veřejnosti byl areál zpřístupněn v roce 2016. Za návrhem stojí architektonická kancelář Radko Květ. Archeopark vyrostl v lokalitě národní kulturní památky – původního pravěkého osídlení. Pár set metrů od tohoto místa byla nalezena například Věstonická venuše. V Archeoparku se seznámíte nejen s dobovými fotografiemi dokumentujícími historii výzkumu, ale především se samotným materiálním a duchovním světem pravěkých lidí. Dozvíte se více o lovu, každodenním životě lovců, o umění, pohřbívání i rituálech. Stavba je zapuštěna do země v hloubce čtyř až sedmi metrů, aby byla zachována autentičnost nálezů. 

Objednej si Rare Places průvodce do kapsy a neváhej vyrazit za objevením těch nejzajímavějších míst. 

Autor: Šimon Švirák
Zdroj: MILE magazin, vydání 19
Partner článku:  Linka News
Foto: BoysPlayNice, Michal Cetkovský, Radek Úlehla, Alex shoots buildings, Gabriel Dvořák