
Co mají společného Ústí, punková galerie a světový design?
Adam Štěch ví!
Před rokem oslavila 110 let od své výstavby. Překvapivý genius loci, minimalistický design, přesto útulné prostory. Jiří Rokoský spolu se svým týmem RFF přeměnil trafostanici na glampingové bydlení!
Prostory o 10 m2 jsou opravdu limitující pro jakoukoli kreativní činnost, proto takový objekt vyžaduje chytrá řešení. Při vstupu do Trafajdy uvítá hosta minimalistický bílo-černý design s elektrizujícími akcenty žluté. Interiér nepůsobí stísněně. V přízemí se nachází úsporná kuchyňka, která na víkendové pobyty bohatě postačí, a kompostovací toaleta. Budova si klade za cíl představit principy ekologické, provozní i ekonomické, které se pojí se zařízením, ale i s funkčním provozem malého bydlení.
Většina prvků vně interiéru je upcyklovaných nebo vyrobených přímo týmem RFF. Například světelné trubice s nastavitelnými barvami, které designově navazují na starožitné funkcionalistické chromované osvětlení. Dále se jedná o orientační žárovku ve vodovodním potrubí, která se rozsvítí otočením kohoutku. Pobyt může zpříjemnit i stahovací promítací plátno s audio sestavou!
Co Jiří Rokoský plánuje nyní? Mimo Trafajdy vlastní kontejnerové bydlení Rocksky House a poslední projekt na jižní Moravě Barvířku. „Ze staré chalupy jsme vytvořili soudobý prostor, kde si každý najde jiný způsob relaxace a vychutnávání života. Proměna nás, přiznáváme, trochu unavila, ale nezahálíme, neboť nyní dokončujeme velkou rekonstrukci kulturní památky, domu v Pelhřimově, kterému říkáme Stylovka. Jeho dvě horní patra byla zcela opuštěna a my věříme, že takový dům má být plný života. Bude v něm 8 krásných bytů. V přízemí doporučujeme navštívit např. skvělý lahůdkový obchod Delishop.“
Autor: Jana Brandtlová
Foto: Jiří Rokoský, archiv RFF, Tereza Menclová, Atelier Hoffman
Adam Štěch ví!
2 noci v chatě HYTTA.
Herečka cestuje po Rare Places mapě.